آموزش ، مشارکت و تنویر افکار عمومی

آموزش ، تنویر افکار عمومی و مشارکت مردمی مهمترین راهبردها برای موفقیت برنامه های زیست محیطی جوامع هستند . نظر به ضعف آگاهیها و مشارکت عمومی دراین عرصه ، معاونت آموزش و برنامه ریزی سازمان در سال 1376 ایجاد شده و توسعه و تعمیق آموزش ، اطلاع رسانی و جلب مشارکتهای مردمی را سرلوحه فعالیتهای خود قرارداد .
اهمیت گردش صحیح ومناسب اطلاعات و آگاهیهای تخصصی از یک سو و ضرورت روند منظم و دایم شناسایی نیازهای مطالعاتی و پژوهش واحدهای مختلف که برعهده این معاونت است از سوی دیگر برحساسیت حوزه وظایف آن افزوده است .
این معاونت را سه اداره کل تحت عناوین : دفتر آموزش زیست محیطی ، دفتر مشارکتهای مردمی ، دفتر طرح وبرنامه واطلاع رسانی در تهران و کارشناسان آموزش در مراکز استانها ( در بوشهر 2 کارشناس ) همراهی می نمایند .
ماهیت فرابخشی حفاظت محیط زیست ایجاب می نماید که افراد حقیقی و حقوقی ، از سطوح خرد و کلان از آگاهی و نگرشی مناسب جهت حفظ محیط زیست یا به عبارتی فرهنگ حفاظت از محیط زیست برخوردار شوند . مخاطبان فرهنگ سازی ، تمام افراد از سنین کودکی تا بزرگسالی را در بر میگیرد . کتابهای دوران پیش دبستانی تا رسانه های ملی ، عرصه جولان فرهنگ سازی زیست محیطی است . همچنین آموزه های مذهبی دین مبین اسلام که تأکید خاصی بر حفظ طبیعت دارد ، بستر پویایی است که با آموزش و نگرش سازی می توان به فرهنگ سازی در محوریت محیط زیست امیدوار بود .
سازمان حفاظت محیط زیست در برنامه ای جامع جهت نهادینه کردن فرهنگ زیست محیطی در جامعه ، گامهای جدی در آموزش مفاهیم زیست محیطی خصوصاٌ در میان دانش آموزان ، کودکان و خردسالان برداشته است .

چاپ و انتشارات زیست محیطی

 

همه ساله توسط سازمان مرکزی و واحدهای استانی تعداد زیادی کتاب ، بروشور ، فصلنامه ، CD و منابع آموزشی مرتبط چاپ و نشر می گردد که حتی در مراکز استانها قابل دسترس و ابتیاع می باشد .
به جهت کمبود اعتبارات با کمک و مساعدت صنایع سبز تا کنون کتاب آشنایی با محیط زیست استان بوشهر ، دانستنیهای زیست محیطی شماره 1 ، توصیه ها و پیامهای زیست محیطی ، روزنامه دیواری هوای پاک ، CD های مناطق حفاظت شده حله و مند و پارک ملی خشکی و دریایی نایبند و ترانه های زیست محیطی (برای کودکان ) در تیراژ 9000 نسخه توسط دفتر روابط عمومی و آموزش اداره کل حفاظت محیط زیست بوشهر چاپ و نشر گردیده است .


کتابخانه سازمان محیط زیست استان بوشهر

 

- کتابخانه این اداره کل با برخورداری از بیش از 2000 جلد کتب ، مجلات و گزارشهای زیست محیطی همه روزه در ساعات اداری آماده پذیرش محققان ، دانشجویان و دانش آموزان و سایر اقشار دوستدار محیط زیست برای مطالعه و امانت کتاب با ارائه مدارک معتبر ( بمدت 10 روز ) می باشد .

 

واحد سمعی و بصری سازمان محیط زیست استان بوشهر

 

آماده پذیرش علاقه مندان جهت رویت فیلمهای زیست محیطی در قالب CD و نوارهای VHS و ارائه الگو جهت شرکت در جشنواره های فیلمهای محیط زیست ( فیلم سبز ) که هر دوسال یکبار در تهران و بطور همزمان در استانها ( حتی در شهرستانها ) برگزار میشود می باشد . دیدن فیلمها بصورت امانی هم میسر است .

تشکلهای مردمی دوستدار محیط زیست و توافق نامه ها

 

تا کنون بالغ بر 800 تشکل دوستدار محیط زیست در اقصی نقاط کشور شکل گرفته که سهم استان بوشهر تنها 9 تشکل و یک مجمع تشکلهای زیست محیطی استان می باشد . حرکتهای سمبولیک بسیار خوب آموزشی و جلب و جذب مردم به حفاظت بهینه و همکاری با محیط بانان دلسوز از عمده ترین فعالیتهای این تشکلها می باشد . لطفاً در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با دبیر مجمع تشکلهای زیست محیطی استان جناب اقای پرتوی سنگی ( 09173710270 ) یا روابط عمومی محیط زیست استان تماس بگیرید .

با همکاری سازمان و وزارت تعاون ، تعاونیهایی در زمینه مسائل مختلف محیط زیستی فعال و این همکاری ادامه دارد . همچنین توافقنامه های همکاری با وزارت آموزش و پرورش ، بسیج ، نهضت سواد آموزی ، تربیت بدنی ، هلال احمر و ... تنظیم و ادامه دارد

اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی

 

اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی به منظور افزایش آگاهیهای زیست محیطی وجلب همکاری دستگاههای دولتی و مشارکت مردمی از وظایف مهم سازمان است . در صورت تحقق اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی میتوان جامعه را برای پاسداری از ارزشهای زیست محیطی بسیج نمود . با آگاهی نسبت به نقش رسانه ها و اهمیت اطلاع رسانی و تنویر افکار عمومی در زمینه محیط زیست که منجر به تعمیق احساس مسئولیت فردی واجتماعی در قبال حفاظت و حراست از آن میشود اقدامهایی بشرح زیر صورت گرفته است .
- خبر رسانی وارسال پیام ها و اطلاعات مربوط به عملکرد و رویدادهای مهم اداره کل
- تلاش برای افزایش آگاهیهای زیست محیطی از طریق همکاری و مشارکت در تهیه برنامه های رادیو وتلویزیونی ، برپایی مصاحبه ها و ارسال مقالات به رسانه های استان و کشور .
- برپایی مسابقات زیست محیطی که معمولاً بطور سالانه در اقصی نقاط استان خصوصاً مدارس ومراکز فرهنگی برگزار که جهت انگیزه دار ترشدن دوستداران محیط زیست هدایایی نیز به رسم یادبود تقدیم میشود .
- برپایی مناسبتهای مختلف مانند هفته محیط زیست ، روز هوا و زمین پاک و تبیین برنامه ها و اجرای حرکت های سمبولیک مرتبط با هدف جلب نظر مردم به حفاظت بیشتراز محیط زیست با همکاری جمعی از دوستداران محیط زیست خصوصاٌ تشکلها ، هلال احمر و آموزش و پرورش ، شهرداری و ...
- هدایت و راهنمایی فعالان بخش محیط زیست جهت ارسال مدارک به جشنواره های جایزه ملی محیط زیست ، جایزه دکتر تقی ابتکار ، فیلم سبز و ...

آموزش همکاران و مردم

همه ساله با همکاری دفتر آموزش زیست محیطی سازمان دوره های کوتاه مدت مورد نیاز همکاران با حضور اساتید داخل وخارج از کشور منظور واجرا میگردد .
- تعدادی از همکاران نیز برحسب ضرورت در دوره های مرکز آموزش و پژوهش استان شرکت مینمایند .
- دوره هایی نیز برحسب ضرورت با اعتبارات استانی نظیر دولت سبز ، مدیریت زباله – امداد و نجات ، ضابطین دادگستری و ... ضمن هماهنگی با مبادی ذیربط بطور مستقل واستانی برپا میشود .
ضمناً کارشناسان و مسئولین اداره کل آمادگی دارند تا در کلیه ادارات ، نهادها و دوره های استان خصوصاً مراکز فرهنگی شرکت و مسائل زیست محیطی را بصورت سمعی و بصری تشریح نمایند . 

 

 
 ارتباط با ما | آمار بازدیدکنندگان | انتقادات و پیشنهادات | نقشه سایت | ساختار سازمان | پست الکترونیک | محیط زیست استانها | خانه خبر | معرفی سازمان

:: تمامی حقوق وب سایت متعلق به سازمان حفاظت محیط زیست می باشد ::