معرفی استان

معرفی استان:

موقعیت جغرافیایی، سیاسی و مرزی

مساحت

تقسیمات کشوری

زبان و مذهب

آب و هوا

میزان بارندگی

دما
میزان رطوبت

تبخیر

موقعیت جغرافیایی، سیاسی و مرزی


استان بوشهر در جنوب غربی ایران و در فاصله 27 درجه و 14 دقیقه تا 30 درجه و 16 دقیقه عرض جغرافیایی و در فاصله 50 درجه و 6 دقیقه تا 52 درجه و 58 دقیقه طول جغرافیایی واقع گردیده است. از شمال به استان خوزستان و قسمتی از استان کهکیلویه و بویر احمد، از جنوب به خلیج فارس و قسمتی از استان هرمزگان، از شرق به استان فارس و از غرب به خلیج فارس محدود است و دارای 625 کیلومتر مرز آبی معادل 31 درصد از طول نوار ساحلی کشور می‌باشد.


مساحت


استان بوشهر با 5/23167 کیلومترمربع وسعت حدود 4/1 درصد از مساحت کل کشور را به خود اختصاص داده و از نظر وسعت، هفدهمین استان کشور به شمار می‌رود. شهرستان دشتستان با 6366 کیلومترمربع بزرگترین شهرستان استان محسوب می‌گردد.


تقسیمات کشوری


بر اساس آخرین تقسیمات کشوری، استان بوشهر در سال 1382 دارای 9 شهرستان به نامهای بوشهر، تنگستان، دشتستان، دشتی،دیر، کنگان، جم،گناوه و دیلم، 25 شهر ، 21 بخش و 42 دهستان می‌باشد. مرکز استان نیز بندر بوشهر است


زبان و مذهب


زبان و گویش اکثریت مردم استان بوشهر فارسی است. زبان عربی بعد از زبان فارسی رایج‌ترین زبان ساکنین شهرها و روستاهای ساحلی در شهرستانهای کنگان، دیر، گناوه و جزیره شیف در شهرستان بوشهر است. زبان ترکی نیز زبان رایج عشایر استان و بیشتر در منطقه دشتستان و دشتی رواج دارد.


بیش از 99 درصد ساکنین استان مسلمان و شیعه می‌باشند. اهل تسنن نیز در شهرستانهای بوشهر، کنگان و دیر سکونت دارند. حدود 15/0 درصد از ساکنین را نیز اقلیتهای مذهبی تشکیل می‌دهند.


آب و هوا


آب و هوای استان بوشهر گرم و بیابانی است. ضریب خشکی در ارتفاعات استان حدود 4/9 و در دشتها 6 تا 7 می‌باشد. ضریب خشکی کل استان حدود 7 است. در سیستم طبقه‌بندی اقلیمی، بخش غربی نوار ساحلی استان بوشهر جزء اقلیم بیابانی گرم میانه و قسمتهای بالاتر جزء اقلیم گرم ضعیف و اقلیم کوهستانهای استان، خشک معتدل تشخیص داده شده است.


میزان بارندگی


میزان بارندگی در سالهای مختلف در استان بوشهر متفاوت لیکن متوسط بارش در استان حدود 253 میلی‌متر می‌باشد. توزیع زمان بارندگی نیز بیانگر آن است که معمولاً 7 ماه از سال بارندگی در استان وجود دارد. لیکن ماههای خرداد تا مهر معمولاً بدون بارندگی است. الگوی بارش نیز در استان بیشتر بصورت بارش‌های رگباری و محلی می‌باشد. رژیم بارندگی استان از نوع مدیترانه‌ای است که 50 تا 60 درصد بارش در زمستان، 30 تا 50 درصد در پاییز و کمتر از 25 درصد نیز در بهار نازل می‌شود.


دما

متوسط دمای سالانه در استان حدود 3/25 درجه سانتیگراد می‌باشد. اندازه‌گیری دما در استان از طریق چهار دستگاه در مناطق جم، دیر، آبپخش و چاهکوتاه صورت می‌گیرد. بالاترین دما در استان بوشهر طی سالهای اخیر، حدود 50 درجه سانتیگراد و در اوایل مرداد و کمترین میزان نیز به میزان 5/0 درجه سانتیگراد در بهمن‌ماه گزارش شده است. حداقل دما از بیستم آذرماه تا پایان بهمن‌ماه و حداکثر دما در استان از دوم تیر لغایت سیزده مردادماه می‌باشد.


میزان رطوبت


رطوبت نسبی استان معمولاً حدود 55 درجه می‌باشد که با توجه به میزان بارندگی سالیانه در سالهای مختلف متفاوت است. در بین شهرستانها بوشهر با 60 درصد بیشترین و جم با متوسط 35 درصد، کمترین میزان متوسط سالانه رطوبت را در استان دارا هستند.


تبخیر

متوسط تبخیر در استان حدود 9 درصد می‌باشد. طی سالهای اخیر معمول ایستگاه جم با متوسط سالانه 1/10 میلیمتر بیشترین و بوشهر با متوسط 4/7 کمترین میزان تبخیر را در استان نشان می‌دهند.

منو
بيشتر
 
 ارتباط با ما | آمار بازدیدکنندگان | انتقادات و پیشنهادات | نقشه سایت | ساختار سازمان | پست الکترونیک | محیط زیست استانها | خانه خبر | معرفی سازمان

:: تمامی حقوق وب سایت متعلق به سازمان حفاظت محیط زیست می باشد ::