پیام تبریک مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر به مناسبت هفته ملی محیط زیست

پیام تبریک مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر به مناسبت هفته ملی محیط زیست

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، پیام فرهاد قلی نژاد؛ مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر به مناسبت هفته ملی محیط زیست به شرح زیر می باشد:
به نام خدا 
روز جهانی محیط زیست گرامی باد 


۵ ژوئن؛ سالروز کنفرانس استکهلم روز جهانی محیط زیست، روز به رسمیت شناختن حق انسان ها به داشتن محیط زیست سالم و حق همه انسان ها برای داشتن آب، خاک و هوای پاک است. روزی است که زیستن به رسمیت شناخته می شود و همه موجودات در کره زمین حق حیات دارند.

محیط زیست شامل همه عناصری چون: آب، خاک و هواست و هرجا در آن زیستن جریان دارد محیط زیست است.

جلوگیری از تخریب و آلودگی های محیط زیست باید با مشارکت همه اقشار جامعه صورت گیرد، زیرا آلودگی محیط زیست موجب به خطرافتادن حیات انسان و سایر موجودات زنده می شود. هرگونه آلودگی های محیط زیست موجب بروز بیماری ها و اختلال در چرخه طبیعت شده و حیات و رفاه انسان را نشانه می‌گیرد.
 
وفق اصل پنجاهم قانون اساسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب آن، وظیفه همگانی تلقی شده و هرگونه فعالیتی که موجب تخریب و آلودگی محیط زیست شود، ممنوع است. در قوانین و مقررات داخلی و بین المللی بر این تاکید شده است که محیط زیست، انفال و متعلق به همه مردم است. بنابراین هرگونه فعالیتی اعم از: صنعتی و اقتصادی باید با پیوست‌های زیست محیطی و با حفظ محیط زیست صورت بگیرد و به عبارتی باید رویکرد توسعه، رویکرد توسعه پایدار باشد.
امروز تجربه های تلخی در جهان و ایران در زمینه تخریب و آلودگی های محیط زیست وجود دارد که نتیجه  تصمیمات غلط و تصمیماتی بدون بدون مطالعه در حوزه طبیعت وعدم توجه محیط زیست می باشد. امروزه آلودگی های محیط زیست، خشک شدن تالاب ها و رودخانه های کشور و بحران و چالش آب به ما گوشزد می کند که در توسعه و هرگونه فعالیت اقتصادی باید نگاه ویژه‌ای به محیط زیست داشته باشیم و اکولوژی و قوانین و مقررات و اصول حاکم بر طبیعت را به رسمیت بشناسیم و به آن عمل کرده و هشدارهای کارشناسان محیط زیست را محترم بشماریم و از تصمیمات آنی و تصمیمات شتاب زده ای که موجب تخریب و آلودگی می شوند خودداری کنیم  

خوشبختانه امروز در قوانین مقررات کشور ما روز به روز بر حفظ محیط زیست بیشتر و بیشتر تأکید می‌گردد. 
   
در کشور ما غنای فرهنگی و همچنین تاکید و توصیه های مذهبی در دین مبین اسلام می تواند زمینه ساز مشارکت عمومی مردم و همراهی مدیران و تصمیم گیران در حفاظت از محیط زیست باشد. امروز باید همه با هم برای حفظ محیط زیست به عنوان میراث طبیعی کشورمان تلاش کنیم و از هرگونه تخریب و آلودگی  محیط پیرامون جلوگیری نماییم .

امروز خشکسالی نفس طبیعت را گرفته است. آب به عنوان مهمترین عنصر طبیعت در کشور ما نیازمند مدیریت ویژه است. رودخانه‌های ما نباید از نفس بیفتند چشمه ها و رودخانه های ما شریان‌های حیات هستند و طبیعت ایران اگر بدون رودخانه و آب و تالاب گرد،د مرگ طبیعت فرا خواهد رسید. بنابراین حفاظت از تالاب ها، رودخانه ها، دریا، اکوسیستم‌های ساحلی و سیستمهای کوهستانی بسیارمهم هستند و نباید فراموش کنیم که کشور ما در منطقه خشک و نیمه خشک واقع شده و آب به عنوان یک عنصر حیات بخش باید بیشتر و بیشتر مورد توجه قرار گیرد و همه باید در مدیریت آب و مصرف بهینه آب  بکوشیم.

روز جهانی محیط زیست را به همه مردم ایران و همه محیط‌بانان، همیاران طبیعت، کارشناسان محیط زیست و همه دست اندرکاران حفظ طبیعت و محیط زیست تبریک عرض نموده و به روح همه شهدای محیط زیست درود می فرستیم و امیدواریم حفظ محیط زیست به عنوان یکی از مهمترین امور، همواره مد نظر مسئولین باشد و با تأمین بودجه و اعتبارات لازم، اقدامات مهم و اصولی در زمینه احیا و بازسازی اکوسیستم‌ها انجام پذیرد. همچنین همه صنایع و شرکت‌ها نیز خود را ملزم به حفظ محیط زیست دانسته و پیگیری اصول صنعت سبز و صنایع بازیافتی، بیشتر و بیشتر مورد توجه برنامه ریزان در فرآیند توسعه قرار گیرد.
 
 ممنون و سپاسگزارم
فرهاد قلی نژاد
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر
نسخه قابل چاپ
سال 1400:  تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها