چهل و هشتمین کنفرانس بین‌المللی موزه‌ها و مراکز علم دنیا (سیموست 2021 تهران) با عنوان «نقش موزه‌ها و مراکز علم در حفاظت از محیط زیست»  و به میزبانی موزه علوم وفنون ایران افتتاح شد.

چهل و هشتمین کنفرانس بین‌المللی موزه‌ها و مراکز علم دنیا (سیموست 2021 تهران) با عنوان «نقش موزه‌ها و مراکز علم در حفاظت از محیط زیست» و به میزبانی موزه علوم وفنون ایران افتتاح شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست ؛ این کنفرانس به علت شیوع پاندمی کرونا در سطح جهان با وقفه یک ساله و به صورت مجازی از روز یکشنبه 16 آبان به صورت رسمی افتتاح شد. 

در مراسم افتتاحیه این کنفرانس بین‌المللی چهار روزه  سیف‌اله جلیلی، دبیر علمی کنفرانس سیموست ۲۰۲۱ تهران و رئیس موزه ملی علوم و فناوری ایران، آلبرتو گارلاندینی، رئیس شورای بین‌المللی موزه‌ها (ایکوم)، ایچ چرکی دِمالی، رئیس کمیته بین‌المللی موزه‌های علوم و فناوری جهان (سیموست) ، بائو کی دونگ، رئیس موزه‌های آسیا و اقیانوسیه (ASPAC) و سید احمد محیط طباطبایی، رئیس ایکوم ایران سخنرانی کرده و به نقش موزه ها در ارتقای آگاهی زیست محیطی جامعه تاکید کردند. 

محمد مدادی مدیر کل دفتر موزه ملی تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیکی نیز با ارایه تاریخچه تاسیس و توسعه موزه های تاریخ طبیعی در کشور، نقش این موزه ها را در آموزش مفاهیم تنوع زیستی به مخاطبان مهم و تجربیات موزه ملی تاریخ طبیعی در این زمینه را ارایه کرد.  

شایان ذکر است این همایش با حضور سخنرانانی از ایران، ایتالیا، پاکستان، دانمارک، برزیل، هند، ترکیه، آمریکا، آلمان و سایر کشورها به مدت 4 روز در محورهای زیر ادامه خواهد داشت :

•   موزه‌ها و بهبود درک عمومی از موضوعات محیط زیستی
• موزه‌ها و آموزش محیط زیستی
• موزه‌ها و شهروندی محیط زیستی
• موزه‌ها و محیط زیست پایدار
• موزه‌ها و نمایشگاه ها و رویدادهای محیط زیستی
• موزه‌ها، محیط زیست و بحران های نوپدید با تاکید بر کووید -۱۹
نسخه قابل چاپ
سال 1400:  تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها