متن کامل سخنرانی دکتر سلاجقه در اجلاس آب و هوایی گلاسگو

متن کامل سخنرانی دکتر سلاجقه در اجلاس آب و هوایی گلاسگو

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، متن کامل سخنرانی دکتر علی سلاجقه، معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به شرح زیر است:

به نام خدا
آقای رئیس،
دبیر اجرایی UNFCCC،
وزرا، نمایندگان محترم
خانم ها و آقایان
 
از اینکه در این جلسه  عالیرتبه حضور دارم خوشحالم
ابتدا به اطلاع می‌رسانم که جناب آقای دکتر محمد ابراهیم رئیسی، رییس جمهور ایران، نه تنها به دلیل علاقه شخصی خود به تغییرات اقلیمی و مسائل زیست‌محیطی، بلکه به‌خاطر ضرورت های حقوقی بر اساس قوانین و مقررات داخلی ایران برای حمایت از حقوق جمعی برای بهسازی و حفاظت از محیط زیست ملت ایران بسیار مایل به حضور در این اجلاس بودند. با این وصف از طرف او مایلم بهترین آرزوها را برای موفقیت این کنفرانس ابراز نمایم.
آقای رئیس
دولت جمهوری اسلامی ایران در کنار سایر ملت ها متعهد به مقابله با تغییرات اقلیمی و گرمایش زمین با حمایت همه جانبه مقام معظم رهبری است. دولت و سازمان محیط زیست ایران که ریاست آن در سطح معاون رئیس جمهور است، برای مقابله با پیامدهای تغییرات اقلیمی یک برنامه ملی بسیار بلندپروازانه را مد نظر قرار داده است. با این حال، آقای رئیس وقتی صحبت از همکاری های بین المللی و همه ذینفعان در سطح جهان به میان می آید، متاسفانه کشور من با مانعی به نام تروریسم اقتصادی روبرو است.
 
نمایندگان پارلمان ایران در مراحل قانونی تصویب معاهده پاریس با سؤالاتی در این رابطه مواجه شده اند،  سؤال آنها این است که اگر جمهوری اسلامی ایران به عضویت کامل معاهده پاریس درآید، در حالیکه تحریم ها یا اقدامات قهری یک جانبه اعمال می شود، اگر قادر به دریافت هیچ گونه کمک مالی یا فنی از جامعه بین المللی نباشد، چگونه می تواند به تعهدات خود عمل کند.این سوال همچنان بی پاسخ مانده است. من همین سوال را در برابر شما آقای رئیس و همه کشورهای عضو در این اجلاس مطرح می کنم که چرا اقدامات قهری بی بصیرت بر کشور من و تعداد کمی از دیگر کشورها اعمال می شود، که نه تنها رنج را بر ملتی تحمیل می کند بلکه تلاش های جهانی به نفع بشریت برای مبارزه با تغییرات آب و هوایی را نیز تضعیف می کند.
 
این داستان طولانی غم انگیز گروگان گرفتن امور انسانی برای اهداف سیاسی توسط عده ای قلیل است.
ممنون آقای رئیس
نسخه قابل چاپ
سال 1400:  تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها