اخبار برگزیده

خور گردشگری گناوه یک منطقه حساس جزر و مدی است و اکوسیستم شکننده‌ای دارد

احداث پل خور گردشگری از مطالبات مهم مردم گناوه است که سال‌های زیادی را برای تحقق آن انتظار کشیده‌اند...


به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر و به نقل از خبرگزاری  ایسنا - بوشهر:  شهر گناوه به دلیل وجود ساحل زیبا و موقعیت بندری و تجاری آن دارای اهمیت بالایی از لحاظ گردشگری بوده و همچنین به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور از موقعیت خاصی برخوردار است که هر ساله هزاران نفر از مردم سرتاسر ایران را میزبانی می کند. یکی از طرح های مهم در دست اجرا در این شهر احداث پل خور گردشگری بوده که تاکنون اعتباراتی نیز برای تکمیل و بهره برداری از این پروژه اختصاص در نظر گرفته شده و متعاقب آن نیز زمان‌هایی برای بهره برداری از آن تعیین شده است.

طی روزهای گذشته مدیرکل محیط زیست بوشهر با بیان اینکه خور گردشگری گناوه یک منطقه حساس جزر و مدی است و اکوسیستم شکننده‌ای دارد بر پیگیری سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه‌ی احیاء این خور تاکید کرد.

لایروبی خور بلافاصله پس از پایان ساخت انجام شود

فرهاد قلی نژاد در بازدید از پل خور گردشگری گناوه عنوان کرد: پس از پایان مراحل ساخت پل خور گردشگری می بایست بلافاصله لایروبی خور انجام پذیرد و در دهانه پل و همچنین زیر پل نیز عملیات پاکسازی صورت گرفته و مصالح غیر ضروری ریخته شده در خور جمع آوری گردد.

وی تصریح کرد: این اقدامات برای این است که اکوسیستم این خور به روال قبل خود برگردد و گردشگران و ساحل نشینان از آن بهره مند شوند.

صدور مجوز مشروط بر انجام تعهدات

رئیس حفاظت محیط زیست گناوه در گفت‌وگو با ایسنا با ارائه شرحی از احداث این پل از ابتدا تا امروز عنوان کرد: داستان این پل به سال ۸۰ برمی گردد که محیط زیست تاکید کرد که باید بر روی خور پل احداث شود و پس از آن نقشه هایی ارائه کردند که با همکاری آب منطقه ای برای نگهداری حریم خور تغییراتی در دهانه و ارتفاع پل اعمال کردیم.

محمد تولیده افزود: در حال حاضر به طور شبانه روزی در حال کار هستند و ساخت پل در جریان است. این پروژه بیش از ۵۰ درصد پیشرفت دارد و خواسته ما این است که پس از ساخت آن لایروبی انجام شده و اکوسیستم تغییری نکند.

وی با اشاره به ارزیابی زیست محیطی این طرح خاطرنشان کرد: برخی از طرح ها دارای ارزیابی زیست محیطی هستند، و بعضی نیز طرح های توجیهی دارند. مجوز ما براساس تعهدات شهرداری صادر شده است، در واقع ارزیابی زیست محیطی برای پل هایی که بر روی خور احداث می شود ارائه نمی شود و این جزو قوانین است منتها مجوز این خور مشروط بر انجام تعهدات صادر شده و موضوع اصلی مورد درخواست ما نیز اقدامات بعد از ساخت پل است که در نقاط موردنیاز لایروبی انجام شود تا جزرومد به طور کامل صورت پذیرد.

این مسئول با اشاره به اینکه محیط زیست یک اداره نظارتی حمایتی است که کار اجرایی انجام نمی دهد، گفت: احداث پل جز تعهدات بوده که در حال انجام است، چون می خواستند تنها به خاکریزی بسنده کنند و اکنون پل با معیارهای ما ساخته می شود، یعنی ارتفاع و عرض آن اعلام شده و اقداماتی که در حال حاضر انجام می شود با نظرات ما همسو است.

تولیده در پاسخ به وقوع زمین خواری در آن منطقه اظهار کرد: بحث زمین خواری در حوزه و صلاحیت محیط زیست نیست، و مالک زمین‌ها نیز ما نیستیم بلکه در حوزه منابع طبیعی است. اما در برخی موارد اراضی کشاورزی را به باغ و ویلا تبدیل کرده اند که جهاد کشاورزی و ادارات مرتبط به همراه دادستانی مجوز تخریب گرفته و پرونده ها پیگیری می شود.

عدم رعایت حریم خور و مخاطرات فصل بارندگی

رئیس حفاظت محیط زیست گناوه تصریح کرد: متاسفانه در سال‌های گذشته در زمینه خور گردشگری مجوزهایی اعطا شده که حریم خور را رعایت نکرده و در فصل بارندگی خطراتی را برای مردم و ساکنین روستاهای سربست، مال خلیفه و همچنین مال قائد به وجود می آورد، به این دلیل که آب سرازیر شده از سد مال قائد به سمت خور گردشگری و سپس به خلیج فارس وارد می شود؛ و در صورت عدم لایروبی، منازلی که در کنار رودخانه و بستر رودخانه و یا مجاورت آن قرار گرفته اند منشا ایجاد مخاطراتی در فصل بارندگی هستند.

جلوگیری از ورود فاضلاب و پسماند به دریا

وی ادامه داد: در سال‌های اخیر موضوع گردشگری در این خور مورد توجه قرار گرفته و محل درآمد مردم بومی نیز از طریق ماهیگیری در این منطقه بوده است، اما الان که دستخوش تغییراتی چون ورود فاضلاب شده دیگر اقبال چندانی ندارد. اما تلاش ما این است که خور گردشگری به وضع گذشته خود برگردد و برنامه‌هایی برای تحقق این موضوع داریم.

این مسئول تاکید کرد: در خصوص صنایع آلاینده ای که منشا آلودگی هستند، عوارض و جریمه‌های ایجاد مشکلات به حساب شهرداری‌ها و دهیاری ها واریز شود و شهرداری و دهیاری نیز این مبالغ را در راه حفظ و بهبود وضعیت محیط زیست در مواردی مانند احیا خور و یا جلوگیری از ورود فاضلاب و پسماند به دریا استفاده کند.

گفتنی است خور گردشگری گناوه زمانی تحت عنوان مرده‌شور شناخته میشده که وجه تسمیه آن به جنگ میان دو تن از خوانین منطقه برمی گردد که پس از شکست یکی از این دو کشته شدگان را در همین خور شسته و غسل می دهند تا در قبرستان دفن کنند که پس از آن به خور مرده شور معروف می شود، از همان زمان لنج ها از کشورهای حوزه خلیج فارس به این منطقه می آمده و از طریق این خور رفت و آمد داشته اند.
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد