اخبار برگزیده

گشت و کنترل جهت جلوگیری از زنده گیری پرندگان شکاری در استان بوشهر

گشت و کنترل جهت جلوگیری از زنده گیری پرندگان شکاری در استان بوشهر

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر خبر داد: گشت مشترک یگان های حفاظت اداره کل، شهرستان دیر و منطقه حفاظت شده مند به منظور جلوگیری از زنده گیری پرندگان شکاری و تخریب کوخه های ایجاد شده توسط متخلفین.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان بوشهر در تکمیل این خبر اضافه نمود: گشت مشترک یگان های حفاظت اداره کل، شهرستان دیر و منطقه حفاظت شده مند به منظور جلوگیری از زنده گیری پرندگان شکاری و تخریب کوخه های ایجاد شده توسط متخلفین.
 سیداحسان موسوی فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان بوشهر در تکمیل این خبر اضافه نمود: در پی ایجاد کوخه های زنده گیری پرندگان شکاری توسط برخی افراد سودجود در حوزه استحفاظی شهرستان دیر طی یک ماموریت ویژه توسط یگان های حفاظت اداره کل، شهرستان دیر و منطقه حفاظت شده مند کوخه های ایجاد شده در محدوده این شهرستان تخریب گردیدند. 
موسوی در عنوان این خبر افزود: با حضور یگان های حاضر در منطقه متخلفین با دیدن مأمورین از منطقه متواری شده که در این راستا تعداد 13 باب کوخه تخریب و 39 رشته تور زنده گیری پرندگان و همچنین تعدادی از پرندگان مورد استفاده شده توسط متخلفین کشف و ضبط گردید.
 کوخه نشینی نوعی روش برای صید پرندگان شکاری است. کوخه که در اصطلاح محلی در بوشهر به آن ˈکوختˈ گفته می‌شود، گودالی است به عمق بیش از یک متر که در زمین حفر و سقف آن به‌صورت قوسی شکل با سوراخ‌هایی برای دیدن جلو و اطراف پوشاندهمی‌شود.
در جلوی کوخه سه رشته تور پهن می‌شود و شخص کوخه نشین با قرار گرفتن در این گودال و طعمه قرار دادن پرندگانی نظیر کبوتر و قمری اقدام به جلب پرندگان شکاری نظیر بالابان و بحری کرده و پرنده گرفتار در تور را صید می‌کنند.
قلی نژاد مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در ادامه افزود: طبیعت نیاز به حمایت عمومی مردم دارد و بر اساس اصل 50 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران حفظ محیط زیست وظیفه ای است همگانی که برعهده عموم مردم گذاشته شده است. 
وی افزود : همشهریان گرامی و دوستداران طبیعت می توانند در صورت مشاهده هر گونه تخلف گزارشات خود را به نزدیکترین اداره یا پاسگاه محیط بانی اطلاع داده و یا با شماره تلفن 1540 تماس حاصل نمایند.یگان حفاظت محیط زیست این آمادگی را دارد که به صورت  قاطع با متخلفان زیست محیطی برخورد نماید. 
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد