اخبار برگزیده

رها سازی یگ حلقه مارجعفری ویک فرد هوبره پرنده درخطر انقراض در استان بوشهر

رها سازی یگ حلقه مارجعفری ویک فرد هوبره پرنده درخطر انقراض در استان بوشهر

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر یک حلقه مار پس از ورود به محیط اداری منطقه وِیژه اقتصادی پارس توسط پرسنل طبیعت دوست این واحد زنده گیری گردید وتوسط این شهروند مسئول به نقاهتگاه اداره کل حفاظ محیط زیست استان یوشهر تحویل داده شد.
گونه فوق جهت شناسایی ونمونه برداری و تشخیص سلامت به واحد بانک ژن و نقاهتگاه حیات وحش استان منتقل گردید.
محمد پاپری زارعی در این خصوص  گفت :  گونه فوق مارجعفری  نام دارد که گونه ای سمی و نسبتا فراوان در استان می باشد ، پس از تحویل گونه فوق به این واحد  ،توسط دامپزشک مورد معاینه قرار گرفت و پس از بیومتری ونمونه برداری در زیستگاه مناسب رها سازی گردید.
 وی در ادامه گفت یک فرد هوبره گونه در معرض خطر انقراض که به علت ضعف جسمانی و زمین گیر شدن در جزیره خارک توسط  عوامل نظامی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی زنده گیری  گردیده بود پس از انتقال به واحد نقاهتگاه اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر  وانجام معاینه دامپزشکی و تیمار داری و به دست آوردن قدرت پرواز در زیستگاه مناسب وطبیعی خود رها سازی گردید.
مشخصات ظاهری: این پرنده 60 سانتیمتر طول دارد و تقریبا هم اندازه ی میش مرغ ماده است. از زنگوله بال بسیار بزرگتر و متفاوت با آن و از نظر شکل ظاهری شبیه بوقلمون است. به طور کلی، پرو بال، قهوه ای شنی، زیر تنه خاکستری سفید با دسته پرهای سیاه و سفید بلند که از دوطرف گردن آویزان است و حالت دامن مانندی دارد. چشم ها زرد و درشت است و هنگام قوز کردن، هماهنگی کاملی با محل شنزار دور و برخود پیدا می کند. انتهای شاهپرهای بال سیاه است و زمستان ها، سطح پشتی شاهپرهای ثانویه سفید می شود. پروازش سنگین و آهسته است و بال های باریک و دم نسبتا بلندی دارد. هنگام تولید مثل پرنده ای منزوی است و در بقیه ی اوقات در گروه های کوچک دیده می شود.
زیستگاه: این پرنده در مناطق شنی و تپه ماهورهای ریگزار، بیابان ها و نواحی کویری با بوته های پراکنده یا علف های کوتاه و حاشیه ی گندمزار به سر برده و روی زمین آشیانه می سازد. در ایران، به صورت بومی، و مهاجر دیده می شود.
حفاظت:این پرنده در زمره ی پرندگان حمایت شده است، اما به سبب علاقه ی شیوخ عرب به شکار آن به وسیله ی شاهین و بالابان، جمعیت آن کاهش زیادی پیدا کرده است، بنابراین، باید برنامه ریزی دقیق جهت حفاظت و جلوگیری از هر گونه شکار و صید آن به عمل آید.


 
عكس های مرتبط :
بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد