جوابیهمدیرکل حفاظت از محیط زیست استان بوشهراعلام کرد خبر فروش آهو در استان بوشهر، کذب است

۱۱ کانون ریزگرد در استان بوشهر شناسایی شد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر به نقل از "اتحاد خبر":  از آنجا که تعداد آهو در خارگ زیاد شده و همین افزایش بیش از گنجایش آهوان در خارگ باعث شد تا سازمان حفاظت از محیط زیست برای حفظ این حیوانات، آنان را به مناطق کارشناسی شده ای که امکان حفاظت بهتر از آنان دارند منتقل کرد تا از مشکلات ناشی از افزایش یک گونه در یک زیستگاه جلوگیری کند و لذا خبری که در برخی رسانه ها و یا شبکه های اجتماعی مبنی بر ...

  حسین دلشب، مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان بوشهر به مناسبت روز تغییرات آب و هوایی، نشستی خبری با عنوان «نقش من در کاهش تب زمین چیست؟» برگزار کرد.

 به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر خلاصه ای از مهمترین مباحث مطرح شده در این نشست در ادامه می آید:

ـ افزایش اثرات گازهای گلخانه ای بر روی محیط زیست که ناشی از فعالیت های مختلف است، بر روی مسائل سیاسی، نظامی، اقتصادی، سلامت و سرمایه گذاری تاثیرگذار است.

ـ سازمان حفاظت از محیط زیست، در نشست اخیر در پاریس، سند کاهش گازهای گلخانه ای و اسیدی ارائه داد و معصومه ابتکار در آن نشست گفت: در صورت برداشته شدن تحریمها علیه ایران، سهم 6درصدی ایران در کاهش گازهای گلخانه ای به 12 درصد نیز خواهد رسید.

ـ افزایش و توسعه صنعت و مصرف انرژی باعث بروز مشکلاتی همچون گرم شدن زمین شده است؛ همه ما وظیفه مهمی در قبال محیط زیست داریم لذا باید مسئولیت خود را شناخته و نقش خود را در این زمینه به درستی ایفا کنیم.

ـ بر روی میز مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان، گلدان های گلی قرار گرفته بود که حسین دلشب با اشاره به اینکه این گلدانهای گل برای هدیه به خبرنگاران است اظهار داشت: می خواهیم با نگهداری از این گلها، میزان مسئولیت و سختی کار ما در قبال حفاظت از محیط زیست استان را بهتر بشناسید.

ـ استان بوشهر هشت منطقه تحت مدیریت حفاظت محیط زیست دارد که 2 منطقه حله و مند حفاظت شده هستند.

ـ مهمترین و بزرگترین تالاب استان در منطقه حله واقع شده که خشکسالیهای آن در ده سال گذشتهادامه داشت اما با بارش ها و سیلابهای اخیر، آبگیری شده و اکنون تقریبا وضعیت خوبی دارد.

ـ اولویت اول کشور پس از تامین آب شرب، تامین آب محیط زیست و سپس کشاورزی و سایر مصارف است که نشاندهنده اهمیت حفظ محیط زیست است.

ـ منطقه حفاظت شده مند، محل زندگی آهوان و تنها گونه آهوی شنی است.

ـ بخش جنوبی منطقه حفاظت شده مند، پارک ملی دریایی دیر ـ نخیلو شامل جزایر سه گانه است که یکی از زیستگاه های اصلی تابستان گذرانی پرندگان مهاجر  و همچنین لاک پشتهای دریایی در معرض انقراض و دلفین کوژپشت است.

ـ پارک ملی نایبند استان بوشهر محل زیست پستانداران بزرگتر مانند نهنگ ودلفین و مرجان های دریایی باارزش است.

ـ زیستگاه جبیر در پارک نایبند است که رو به انقراض بوده و در اسارت از آنها حفاظت شده تا الان که تعداد آنان به 35 راس رسیده است.

ـ جزیره خارگ، پناهگاه حیات وحش و منطقه باارزش زیستگاه آهوان است که طبق آخرین سرشماری که 6ماه پیش صورت گرفته نزدیک به 700 رأس آهو در آن منطقه زیست می کنند.

ـ از آنجا که تعداد آهو در خارگ زیاد شده و همین افزایش بیش از گنجایش آهوان در خارگ باعث شد تا سازمان حفاظت از محیط زیست برای حفظ این حیوانات، آنان را به مناطق کارشناسی شده ای که امکان حفاظت بهتر از آنان دارند منتقل کرد تا از مشکلات ناشی از افزایش یک گونه در یک زیستگاه جلوگیری کند و لذا خبری که در برخی رسانه ها و یا شبکه های اجتماعی مبنی بر فروش آهوان خارگ منتشر شد، کذب بوده و صحت ندارد.

ـ فرهنگ مردم استان در حفاظت از حیات وحش و محیط زیست، بالاتر رفته و همچنین به دلیل همکاری سازمان های مردم نهاد با سازمان حفاظت از محیط زیست سرشماری ها از حیات وحش در مناطقی مانند مند، خارگ و شاهزاده ابراهیم، امیدوارکننده است و اگر دو دهه دیگر همین شرایط ادامه یابد، شرایط نرمال گذشته حیات وحش برخواهد گشت.

ـ طرح مدیریت دریا تدوین شده و راهکارها و برنامه ها برای حفظ دریای استان را شاخص گذاری کرده ایم.

ـ  میزان مشعل‌سوزی‌ها در منطقه پارس جنوبی کاهش یافته است و تلاش می شود باز هم این مشعل‌سوزی کاهش یابد تا به نقطه مطلوب برسد.

ـ به شرکت‌ها و واحدهای مختلف صنعتی مستقر در پارس جنوبی اخطار داده‌ایم که مسائل زیست‌محیطی را مورد توجه قرار دهند و همه اقدامات آنها استاندارد و مورد تائید محیط زیست باشد.

ـ طرح حفاظت از دلفین ها نیز در دیر با همکاری سمن ها آغاز شده و گزارش آن به زودی در اختیار مردم قرار  خواهد گرفت.

ـ  پایش‌ها به صورت مستمر انجام می‌شود و بر ساخت و راه‌اندازی منطقه پارس شمالی نیز ارزیابی و نظارت‌های دقیق صورت می گیرد.

ـ  دهیاری‌ها و شهرداری‌ها در سطح شهرها و روستاها ملزم به جمع‌آوری و دفع بهداشتی و بازیافت پسماندها هستند و ما نیز در این زمینه نظارت داریم.

ـ آموزش محیط زیست در «مدرسه طبیعت» واقع در جنوب استان در حال انجام است.

ـ طرح حمایت از پلنگ آسیایی در بخش تنگ ارم دشتستاندر قالب طرح اجتماع محور با همکاری مردم و بخشداری آن منطقه شروع شده است.

ـ یکی از موضوعات بسیار مهم دفع پسماند در شهرهای ساحلی است که باید تا پایان برنامه پنجم توسعه وضعیت دفع پسماند در ۱۴ شهر ساحلی استان بوشهر ساماندهی شود.

ـ در دفع پسماندهای بیمارستانی نیز از ۱۵ بیمارستان مستقر در استان بوشهر ۱۳ بیمارستان دارای دستگاه امحای پسماند بیمارستانی است و دیگر بیمارستان‌ها نیز در حال تجهیز هستند؛ توسعه بخش‌های آموزشی را نیز به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های سازمان محیط زیست در دستور کار داریم و از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد و تشکل‌های غیردولتی در این راستا استفاده می‌کنیم.

ـ  ۱۱ کانون ریزگرد در استان بوشهر شناسایی شده و مطالعات لازم در این زمینه انجام گرفته است و راهکارهای اجرایی نیز اتخاذ شده و امیدواریم بتوانیم طرح‌های مورد نظر را اجرا کنیم.

ـ از هفته آینده، اجرای طرح شهروند سبز  از شهرستان بوشهر آغاز خواهد شد؛ اساتید دوره های آموزشی هم عمدتا، فعالان اجتماعی و سمن های فعال زیست محیطی هستند..

ـ هشت سمن زیست محیطی در ماه گذشته در استان مجوز فعالیت گرفته اند و 17 سمن دیگر نیز به زودی مجوز فعالیت می گیرند.

ـ در طرح امید اجتماعی با مشارکت استانداری بوشهر، بخش شهروند سبز را تدوین کرده ایم که در 38 شهر استان بوشهر، آموزش حفظ محیط زیست بر اساس پتانسیل های هر شهر، صورت خواهد گرفت. آموزش مسئولیت پذیری شهروندی و مشارکت جویی مدنی در راستای حفاظت از محیط زیست به اعضای سمنها و مردم، بخشی از این طرح است.

 

بيشتر
سال 1402:  مهار تورم، رشد تولید