معرفی کتاب

معرفی دو کتاب در حوزه پلنگ که به خواندنش می ارزد

معرفی دو کتاب در حوزه پلنگ که به خواندنش می ارزد

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر، دو کتاب درباره پلنگ و گربه سانان در حوزه جوانان و نوجوانان در سطح ایران منتشر شده که به صورت زیر معرفی می گردد:

  1. کتاب پستانداران ایران: گربه سانان

در سرزمین ایران گونه های مختلفی از گربه سانان بزرگ و کوچک در نقاط مختلف و به شکل پراکنده زندگی می کنند. افزون بر دو گونه گربه سان بزرگ ایران، یوز پلنگ آسیایی و پلنگ، گونه های متنوعی از گربه سانان کوچک نیز در ایران زندگی می کنند و هر کدام از آن ها از زیباترین و نادرترین گربه های جهان به شمار می روند و در کمتر کشوری در جهان چنین تنوعی به چشم می خورد.

کتاب گربه سانان جلد اول از مجموعه پستانداران ایران است که با هدف آشنایی با گونه های ارزشمند آن ها در ایران، ایجاد علاقه نسبت به حیوانات و میراث طبیعی و همچنین از میان بردن ترس و باورهای نادرست درباره برخی از گونه های جانوری نوشته شده و به جنبه های گوناگونی مانند ویژگی ظاهری، تغذیه و شکار، محل زندگی، عادات و رفتار اجتماعی، تولید مثل و خطراتی که آن ها را تهدید می کند می پردازد و علاوه بر آن نگاهی هم به حضورآن ها در تاریخ، فرهنگ و هنر ایران دارد. اثر یک کتاب مرجع همراه با مقدمه، فهرست مندرجات، راهنمای چگونگی استفاده از اثر، نمایه الفبایی و فهرست منابع در پایان کتاب است که بر اعتبار آن می افزاید. ویژگی دیگر کتاب، استفاده از عکس هایی است که توسط عکاسان مختلف گرفته شده است. کتاب برای گروه سنی ١٣ سال به بالا مناسب است.  

 

شناسنامه کتاب:

ناشر: کانون پرورش فکری کودک و نوجوان

نویسنده: علی گلشن

 مرداد 90

*******

  1. کتاب ردپای پلنگ

کتاب «ردپای پلنگ» جلد یکم از مجموعه ۱۰ جلدی «داستان‌های حیات‌وحش» اثر جذاب الیزابت لِرد با برگردان محمدصادق شریعتی به فارسی است.

کتاب «ردپای پلنگ» در قالب ماجرایی و با مضمون حفظ حیات‌وحش و محیط‌زیست سروده شده و در این زمینه آموزش‌های غیرمستقیم می‌دهد.

نقش‌آفرینان داستان «رد پای پلنگ» آفرا، ژوزف و تام هستند. تام، نوجوان انگلیسی از محیط زندگی خود در لندن جدا شده و در پی سکونت اجباری در نایروبی، رویارویی آشکار میان زندگی پیشینِ بشدت شهری شده و طبیعت گریز در لندن، با زندگی کاملاً جدا نشده از طبیعت در آفریقا را می‌بیند و در کنار ژوزف آفریقایی و آفرا دختر دورگه آفریقایی-امریکایی، رفته‌رفته با گونه‌ای تربیت فراموش‌شده‌ بشری (نزدیکی به طبیعت و همراهی با حیات‌وحش، نه سرکوب و به مهمیز کشیدن آن) آشنا می‌شود. مادر تام اما در میدان تربیتی ستیز با طبیعت، بزرگ شده و پیوسته با تام در چالش است.

پلنگ جوانی در پی شکار به فضای سکونت آدمیان می‌آید و شاید در این پندار است که آدمیان با دست‌اندازی به زیست‌گاه‌ها، میدان او را تنگ کرده و روزی او را هم گرفته‌اند. او به شکار جانوران دست‌آموز سرگرم می‌شود و نوجوان‌ها از بیم قربانی شدن پلنگ جوان، و در اندیشه حفظ حیات‌وحش، و در همکاری با سازمان حفظ حیات‌وحش کنیا دست‌به‌کار نجات جان او می‌شوند. الیزابت لِرد، با زبردستی از این داستان مدرسه طبیعت ساخته و از عنصرهای انسانی و جانوری به‌خوبی برای انتقال مفهوم‌های زیست‌محیطی بهره می‌گیرد.

«صخره بابون» و «خروش فیل» و «آتش افروزی کرگدن» دیگر عنوان‌های مجموعه «داستان‌های حیات‌وحش» است که تاکنون به فارسی ترجمه شده‌ است.

 

گزیده‌هایی از کتاب

ژوزف گفت: «او را شکار می‌کنند. حتماً به او شلیک می‌کنند
تام پرسید: «چه کسانی ؟»
آفرا گفت: «اهالی اینجا، بعضی‌شان تفنگ‌دارند
تام پرسید: «تفنگ؟ چرا؟»
آفرا شانه بالا انداخت: «برای تأمین امنیت. بعضی‌هایشان حتی جواز هم گرفته‌اند تا به پرندگان شلیک کنند. باورت می‌شود؟»
تام گفت: «ولی آن‌ها اجازه ندارند به پلنگ شلیک کنند، مگر نه؟ آیا از پلنگ‌ها حفاظت نمی‌شود؟ »
ژوزف سر تکان داد: «البته می‌شود. ولی برخی مردم اهمیت نمی‌دهند و نگران جان گربه‌ها و سگ‌هایشان هستند
تام در فکر ببری بود و گفت: «بله، خب، درست است. تقصیری ندارند.» گیج شده بود. نمی‌توانست شکار ببری را تحمل کند ولی درعین‌حال اندیشه گرفتن جان پلنگی مغرور و زیبا او را ناراحت می‌کرد.

شناسنامه کتاب:

ناشر

محمد صادق شریعتی

نویسنده

 Elizabeth Laird,  الیزابت لرد

برگردان

محمد صادق شریعتی

دی ماه  1397

بيشتر
سال 1402:  مهار تورم، رشد تولید