مقاله و گزارش

تخصص؛ حلقه گمشده سمن‌های سبز بوشهر
 • 1399/5/20 دوشنبه تخصص؛ حلقه گمشده سمن‌های سبز بوشهر
  بوشهر- ایرنا- هرچند سازمان‌های مردم نهاد (سمن) محیط زیستی بازوی یاری رسان سازمان حفاظت محیط زیست و منایع طبیعی و ناظر فعالیت‌های دستگاه‌هایی است که در ارتباط با این بخش فعالیت می کنند اما بررسی نقاط ضعف و قوت‌های این سمن‌ها در استان بوشهر نشان می‌دهد که با همه نجات بخشی، گاه ضعف‌هایی مانند تخصصی و هماهنگ نبودن، گستره تاثیرگذاری آنها را محدود و کمرنگ کرده‌است.
تصاویر/ جنگل «حرا» در عسلویه
 • 1399/5/19 يكشنبه تصاویر/ جنگل «حرا» در عسلویه
  خبرگزاری فارس - جنگل حرا یکی از شگفتی ‌ها و زیبایی ‌های طبیعت خلیج ‌فارس در پارک ملی دریایی نایبند است. آب آرام و بی صدا در لابه‌لای درختان همیشه سرسبز حرا و وجود خرچنگ‌ها، ماهی ها و دیگر آبزیان در میان آنها، بالا و پایین رفتن آب در طول شبانه روز در نتیجه جزر و مد خاطره‌ای به یاد ماندنی را برای بازدید کنندگان این جنگل برجای می گذارد.
به یاد هنریک مجنونیان /  8 یادداشت در سوگ هنریک مجنونیان
صید ترال در کشور ممنوع است/سازمان محیط زیست نقشی در صدور مجوزهای صیادی ندارد
ضرورت توقف فرایند بازیافت در دوران شیوع کرونا
 • 1399/5/14 سه‌شنبه ضرورت توقف فرایند بازیافت در دوران شیوع کرونا
  دبیر شبکه‌های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور ضمن بیان اینکه تجربه جهانی در مواجهه با بیماری‌های همه‌گیر نشان می‌دهد که کشورهایی که امکانات و زیرساخت‌های بهتر و بیشتری نسبت به ما داشته‌اند ممنوعیت‌هایی در حوزه مدیریت پسماند ایجاد کرده‌اند، گفت: توصیه می‌شود که برای به حداقل رساندن آثار شیوع ویروس کرونا کل فرایند بازیافت به هر شکل و با هر نوع پروتکلی متوقف شود.
بوشهری‌ها، شنا در بستر بیماری‌ها
 • 1399/5/14 سه‌شنبه بوشهری‌ها، شنا در بستر بیماری‌ها
  ایرنا- بوشهر- دریا مزیت‌های زیادی برای ساحل نشینانی که گرما، رطوبت و شرجی همجواری با آن را تحمل می‌کنند، دارد، یکی از این مزایا شنا، تفریح و بازی بدون هزینه و آسان در آب‌ها و ماسه‌های ساحلی است که برای برخی ساکنان نقاط دور دست دریا آرزو به شمار می‌رود.
تهدیدات ویروس جدید کرونا در عسلویه؛ کرونای نفتی
تلخ و شیرین احداث واحد معدنی در محدوده تنگ شیرینه دشتی بوشهر
 • 1399/5/14 سه‌شنبه تلخ و شیرین احداث واحد معدنی در محدوده تنگ شیرینه دشتی بوشهر
  بوشهر-ایرنا- احداث واحد معدنی سنگ مرمریت در تنگ شیرینه شهرستان دشتی با تجمع اعتراضی دوستداران محیط زیست همراه شد تجمعی که در طول یک سال گذشته برای چندمین بار تکرار شده است تا مانع از استمرار صدای گوش خراش ماشین‌آلات صنعتی در یکی از نقاط بکر حیات وحش استان بوشهر شود.
مقاله در خصوص عفاف و حجاب
 مروری بر روند حفاظت از تنوع زیستی استان بوشهر در دوره شیوع کرونا
 • 1399/1/27 چهارشنبه مروری بر روند حفاظت از تنوع زیستی استان بوشهر در دوره شیوع کرونا
  شیوع ویرس کرونا در جهان و متعاقب آن در کشور ما علاوه بر اثرات مخرب سهمگین و زیانباری که بر شرایط سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در دنیا گذاشت ، بر جنبه های مختلف زیست محیطی نیز تأثیرات متفاوتی را داشته است. یکی از مهمترین این ابعاد مقوله حفاظت و مدیریت حیات وحش است که در مجموع همه متخصصین زیست محیطی اتفاق نظر دارند حداقل در کوتاه مدت این اثرات بخصوص در بقاء و پیشگیری از انقراض گونه های در معرض خطر شدید، می تواند مثبت باشد. هر چند در دراز مدت با توجه به رکود شدید اقتصادی کنونی ، تبعات زیانبار آن شاید در آینده دامن گیر محیط زیست نیز شده و ممکن است با عدم اولویت قرار گرفتن محیط زیست و حفاظت از تنوع زیستی و عدم تأمین بودجه های حفاظتی لازم ، استمرار حفاظت مؤثر گونه های شاخص با مشکلاتی روبرو گردد.
گزارش خبرگزاری ایرنا از وضعیت آب و هوایی عسلویه
 • 1398/11/28 دوشنبه گزارش خبرگزاری ایرنا از وضعیت آب و هوایی عسلویه
  بوشهر-ایرنا- عسلویه که بواسطه میزبانی چندین فاز پالایشگاهی و شرکت های متعدد پتروشیمی لقب پایتخت انرژی ایران به خود گرفته بدلیل بی توجهی به مسایل زیست محیطی آن توسط متولیان امر هم اینک از زیر زمین تا آسمان آن در تسخیر آلاینده‌های ناشی از فعالیت صنایع مربوط به نفت ،گاز و پتروشیمی است.
رفاه اجتماعی گمشده دیرینه عسلویه (وبسایت خلیج فارس)
 • 1398/11/28 دوشنبه رفاه اجتماعی گمشده دیرینه عسلویه (وبسایت خلیج فارس)
  قدرت مظاهری: هوا که خنک می‌شود، نم بارانی که می‌آید، آسمان که کمی رنگ آبی به خود می‌گیرد، سر و کله‌ی یقه سفید‌ها هم پیدا می‌شود. با همان فیگور‌های شش در چهار و نگاه‌های دانای کل شان. با همان غبغب‌های آویزان و حرکات مصنوعی و اسلوموشن‌شان.
فاجعه‌ زیست‌محیطی پسماندهای خلیج‌فارس
مخاطرات افزایش‌ تولید پسماندهای عفونی
 • 1398/10/25 چهارشنبه مخاطرات افزایش‌ تولید پسماندهای عفونی
  ایسنا/بوشهر رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دشتستان گفت: با توجه به افزایش پسماندهای عفونی تولیدی در صورت عدم مدیریت صحیح مخاطرات انسانی و آلودگی‌های زیست‌محیطی ر پی خواهد داشت.
دریا، خوان یغما رفته بوشهر
 • 1398/10/25 چهارشنبه دریا، خوان یغما رفته بوشهر
  بوشهر- ایرنا- خلیج فارس با منابع و ذخایر آبزیان غذایی و صنعتی بسان سفره‌ای خدادادی، گسترده و پرنعمت بود که در دهه‌های اخیر با ناسپاسی و بی‌رحمی به یغما رفت و اکنون هزاران صیاد بوشهری با تورهای خالی مانده‌اند و این حرفه آبا و اجدادی که دیگر سودآور نیست.
آلودگی‌هایی که دست از سر خلیج‌فارس برنمی‌دارند! (گزارشی از خبرگزاری ایسنا-بوشهر)
فعال محیط زیست کیست؟ (یادداشتی از رضا پرتوی سنگی)
خانه طبیعت کودک و نوجوان بوشهر افتتاح شد (خبرگزاری ایسنا)
کوچک با خطرات بزرگ (گزارشی از خبرگزاری ایسنا-بوشهر)
 • 1398/8/18 شنبه کوچک با خطرات بزرگ (گزارشی از خبرگزاری ایسنا-بوشهر)
  ذرات پلاستیکی ریز حاضر در طبیعت حتی از طریق آب آشامیدنی نیز وارد بدن جانداران شده و آنها را با خطرات بزرگ و جبران ناپذیری مواجه می‌کنند. تجمع این مواد در گوشه و کنار طبیعت نشان از بی‌توجهی به خطرات ناشی از آن برای انسان و سایر موجودات زنده است...
معاون رئیس جمهور در بوشهر: توسعه صنعتی نباید محیط زیست را قربانی کند (تسنیم)
1 2 3
سال 1399  سال جهش توليد