مقاله و گزارش

توانمندسازی محیط زیستی گروه های اجتماعی تأثیر گذار اولویت سازمان حفاظت محیط زیست
سمن های محیط زیستی؛ پل بین مردم و دولت
نگرانی دوستداران محیط زیست از کشتن بیشتر کوسه ها برای تولید واکسن کرونا،
 • 1399/10/13 شنبه نگرانی دوستداران محیط زیست از کشتن بیشتر کوسه ها برای تولید واکسن کرونا،
  یک دکترای زیست‌شناسی دریا می‌گوید یک مثال از آنچه در ماه‌های گذشته نگرانی برخی دوستداران محیط زیست دریایی را موجب شده اینکه در ساخت و افزایش کارایی واکسن ها از ماده‌ای که در کبد کوسه‌ها وجود دارد استفاده می‌شود. این بدین معنی است که برای تولید واکسن کرونا نیاز به کشتار بیشتر کوسه‌هاست. ماهیانی که گونه های بسیاری از آن در حال حاضر هم در خطر انقراض هستند.
«گردشگری مسئولانه» احترام به طبیعت و جوامع محلی است
 • 1399/10/13 شنبه «گردشگری مسئولانه» احترام به طبیعت و جوامع محلی است
  تهران- ایرنا- مدیرکل همکاری و توافق‌های ملی گردشگری کشور، آموزش گردشگری مسئولانه و احترام به طبیعت و جوامع محلی را ضروری دانست و گفت: یک گردشگر علاوه بر احترام به محیط‌زیست و طبیعت، باید نسبت به سنت‌ها و آداب جوامع محلی که از آن بازدید می‌کند نیز احساس مسئولیت کند.
ویروس کرونا به زمین فرصت نفس کشیدن داد
 • 1399/9/22 شنبه ویروس کرونا به زمین فرصت نفس کشیدن داد
  تهران- ایرنا- معاون محیط‌زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه ویروس کرونا موجب تغییرات زیادی بر تفکر انسان‌ها شده گفت: همین موضوع باعث شد تا به زمین نیز فرصت داده شود تا نفس بکشد.
 پیام معاون سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت روز جهانی حقوق حیوانات
 • 1399/9/22 شنبه پیام معاون سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت روز جهانی حقوق حیوانات
  کیومرث کلانتری به مناسبت روز جهانی حقوق حیوانات  پیامی صادر کرد. در این پیام تاکید شده است: امید است با تصویب لایحه قانونی حمایت از حیوانات و پیش بینی آموزش مستمر و فرهنگ سازی در مدارس و دانشگاه ها همچنین از طریق رسانه ها در رابطه با حیوان دوستی و حمایت از حیوانات ،در آینده نزدیک دیگر شاهد آزار و اذیت حیوانات در کشورمان نباشیم.
شهرهای کشور از نظر تاثیر تغییر اقلیم طبقه‌بندی می‌شوند
رایزنی محیط زیست برای بودجه سال آینده مقابله با گرد و غبار
صدور بیش از 900 گواهی به صورت مجازی، پایان کار اولین همایش ملی تنوع زیستی
 جهانگیری: محیط زیست ملک مشاع ایرانیان و ضامن عدالت بین نسلی است
کلانتری: نوع مواجهه با تنوع زیستی خلیج فارس مانند دوران جاهلیت است
حمایت فائو از ایران برای تقویت تأمین مالی اقدامات اقلیمی
 • 1399/7/16 چهارشنبه حمایت فائو از ایران برای تقویت تأمین مالی اقدامات اقلیمی
  سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) به منظور ایجاد بستری جامع برای پرداختن و رسیدگی به مسائل مرتبط با تغییرات اقلیمی در ایران، با همراهی سازمان حفاظت محیط زیست حدود ۱۰۰ نهاد و ارگان محلی، ملی و بین‌المللی را گردهم آورد و ضمن حمایت از افزایش ظرفیت این نهادها، زمینه گفتگو و تعامل مشترک آن‌ها بر سر مسائل مرتبط با تأمین مالی اقدامات اقلیمی را فراهم کرد.
وعده‌های حمایت از مرزبانان طبیعت به سرانجام رسید؟
 • 1399/6/17 دوشنبه وعده‌های حمایت از مرزبانان طبیعت به سرانجام رسید؟
  تهران- ایرناپلاس- محیط‌بانان یکی از مهم‌ترین و تاثیرگذارترین ارکان سازمان حفاظت محیط زیست هستند و توجه به دغدغه‌‎های حرفه‌ای و معیشتیشان همواره مورد توجه بوده است. دولت که محیط زیست را همواره جزو اولویت‌های خود اعلام کرده، برای محیط‌بانان چند گام بزرگ برداشته است.
طرح مقابله با کوخه نشینی در استان بوشهر آغاز شد
تخصص؛ حلقه گمشده سمن‌های سبز بوشهر
 • 1399/5/20 دوشنبه تخصص؛ حلقه گمشده سمن‌های سبز بوشهر
  بوشهر- ایرنا- هرچند سازمان‌های مردم نهاد (سمن) محیط زیستی بازوی یاری رسان سازمان حفاظت محیط زیست و منایع طبیعی و ناظر فعالیت‌های دستگاه‌هایی است که در ارتباط با این بخش فعالیت می کنند اما بررسی نقاط ضعف و قوت‌های این سمن‌ها در استان بوشهر نشان می‌دهد که با همه نجات بخشی، گاه ضعف‌هایی مانند تخصصی و هماهنگ نبودن، گستره تاثیرگذاری آنها را محدود و کمرنگ کرده‌است.
تصاویر/ جنگل «حرا» در عسلویه
 • 1399/5/19 یکشنبه تصاویر/ جنگل «حرا» در عسلویه
  خبرگزاری فارس - جنگل حرا یکی از شگفتی ‌ها و زیبایی ‌های طبیعت خلیج ‌فارس در پارک ملی دریایی نایبند است. آب آرام و بی صدا در لابه‌لای درختان همیشه سرسبز حرا و وجود خرچنگ‌ها، ماهی ها و دیگر آبزیان در میان آنها، بالا و پایین رفتن آب در طول شبانه روز در نتیجه جزر و مد خاطره‌ای به یاد ماندنی را برای بازدید کنندگان این جنگل برجای می گذارد.
به یاد هنریک مجنونیان /  8 یادداشت در سوگ هنریک مجنونیان
صید ترال در کشور ممنوع است/سازمان محیط زیست نقشی در صدور مجوزهای صیادی ندارد
ضرورت توقف فرایند بازیافت در دوران شیوع کرونا
 • 1399/5/14 سه‌شنبه ضرورت توقف فرایند بازیافت در دوران شیوع کرونا
  دبیر شبکه‌های مردم نهاد محیط زیست و منابع طبیعی کشور ضمن بیان اینکه تجربه جهانی در مواجهه با بیماری‌های همه‌گیر نشان می‌دهد که کشورهایی که امکانات و زیرساخت‌های بهتر و بیشتری نسبت به ما داشته‌اند ممنوعیت‌هایی در حوزه مدیریت پسماند ایجاد کرده‌اند، گفت: توصیه می‌شود که برای به حداقل رساندن آثار شیوع ویروس کرونا کل فرایند بازیافت به هر شکل و با هر نوع پروتکلی متوقف شود.
بوشهری‌ها، شنا در بستر بیماری‌ها
 • 1399/5/14 سه‌شنبه بوشهری‌ها، شنا در بستر بیماری‌ها
  ایرنا- بوشهر- دریا مزیت‌های زیادی برای ساحل نشینانی که گرما، رطوبت و شرجی همجواری با آن را تحمل می‌کنند، دارد، یکی از این مزایا شنا، تفریح و بازی بدون هزینه و آسان در آب‌ها و ماسه‌های ساحلی است که برای برخی ساکنان نقاط دور دست دریا آرزو به شمار می‌رود.
1 2 3
سال 1399  سال جهش توليد