مقاله و گزارش

وضعیت محیط زیستی استان بوشهر - آبان 1400
 • 1400/8/10 دوشنبه وضعیت محیط زیستی استان بوشهر - آبان 1400
  استان بوشهر با ۲۳۱۹۷ كيلومتر مربع در جنوب غرب ايران واقع گرديده است. استان بوشهر از شمال به استان خوزستان و قسمتي از استان كهگيلويه و بوير احمد ، از جنوب به خليج فارس و قسمتي از استان هرمزگان ، از شرق به استان فارس و از مغرب به خليج فارس محدود است و داراي مرز آبي با خليج فارس به طول 916.34 كيلومتر مي باشد. آب و هواي استان از نوع گرم و صحرايي است كه در مجاورت دريا هوا گرم و مرطوب و دور از دريا گرم و خشك است. میانگین متوسط بارندگی استان 248 میلیمتر و رشته كوههاي متعددي در استان وجود دارد كه معروفترين قلل اين ارتفاعات عبارتند از قله دآرنگ به ارتفاع ۱۲۲۳ متر در شهرستان دير و شرق شهر بردخون، قله كلات بوريال به ارتفاع ۷۳۰متر، قله گچور به ارتفاع ۱۶۰۳ متر ، كوه گيسكان به ارتفاع ۲۶۰۰ متر ، كوه بزپر به ارتفاع ۱۴۲۰ متر، ارتفاعات خورموج به ارتفاع ۱۸۰۰ متر و كوه سياه به ارتفاع ۱۵۰۰ متر. مهمترين رودخانه هاي استان عبارتند از: مند، رودخانه دالكي، رودخانه شاپور، رودخانه حله، رودخانه اهرم، رودخانه شور. مهمترين تالاب استان تالاب حله با وسعت ۴۲۶۰۰ هكتار مي باشد. همچنين پارك ملي دير- نخيلو با ۲۰۰۰۰ هكتار وسعت، مامن گونه اي كمياب
شهرهای بدون کربن (به بهانه‌ی روز جهانی زیستگاه)
177592 هکتار از عرصه های ملی استان به عنوان مناطق چهارگانه به اداره کل محیط زیست تحویل داده شد
کاشت هفت هزار نهال حرا برای احیای طبیعت
طبیعت چاهک را نجات دهید
 • 1400/1/14 شنبه طبیعت چاهک را نجات دهید
  خبرگزاری ایلنا-بوشهر: درختان کهنسال روستا نیازمند ثبت در آثار ملی/طبیعت و توسعه اقتصادی مکمل یکدیگرند
حقابه تالاب‌ها در دولت تدبیر وامید به رسمیت شناخته شد
رشد شاخص های محیط زیست در 8 سال اخیر
 • 1400/1/10 سه‌شنبه رشد شاخص های محیط زیست در 8 سال اخیر
  در سازمان حفاظت محیط زیست همواره تلاش شده است تا مدیریت مناطق چهارگانه؛ تعداد ذخیره گاه های زیست کره ، تالاب های بین المللی و مناطق شکار ممنوع؛ طرح های مدیریت مناطق و شاخص حفاظت و احیاء گونه های در معرض تهدید و خطر انقراض، ارتقاء یابد و محیط زیست ایران در شرایط بهتری قرار گیرد.
«فروردین حرّا» در دیّر
 • 1400/1/9 دوشنبه «فروردین حرّا» در دیّر
  ایسنا/بوشهر بخش اول پویش سبز فروردین حرّا و آیین کاشت ۱۲۰۰۰ نهال در ضلع غربی جنگل حرّای بندر دیّر برگزار شد تا جنگل‌های حرّا جان تازه ای بگیرند و سبز بمانند.
هدیه‌ یک ساعته به زمین!
 • 1400/1/9 دوشنبه هدیه‌ یک ساعته به زمین!
  ایسنا/بوشهر «ساعت زمین» یک رویداد جهانی سازماندهی شده توسط صندوق جهانی طبیعت (World Wide Fund for Nature) است که طی آن خانواده‌ها و کسب و کارها با خاموش کردن چراغ‌ها و سایر دستگاه های الکتریکی غیرضروری به مدت یک ساعت اثرات تغییرات آب و هوایی و نیاز به مصرف محتاطانه انرژی در جهان را یادآوری می‌کنند.
تدوین برنامه «اقدام ملی حفاظت از لاک‌پشت‌های دریایی»
 • 1399/12/23 شنبه تدوین برنامه «اقدام ملی حفاظت از لاک‌پشت‌های دریایی»
  مدیرکل دفتر حفاظت از زیست بوم‌های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از تدوین برنامه «اقدام ملی حفاظت از لاک‌پشت‌های دریایی» خبر داد و گفت: در حال‌ حاضر اقداماتی برای حفاظت از این گونه روبه‌انقراض در دستورکار قرار گرفته است.
محیط زیست خلیج فارس، آلودگی‌های نفتی و راههای مقابله با آن
 • 1399/12/20 چهارشنبه محیط زیست خلیج فارس، آلودگی‌های نفتی و راههای مقابله با آن
  میثم جاوید‌فر - در روزهای گذشته فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که مرگ ماهی‌ها را در ساحل منطقه ویژه اقتصادی پارس نشان می‌داد که باعث نگرانی دوستداران محیط زیست و اقشار مختلف مردم گردید اگرچه در ابتدا خبرگزاری های مختلف نشت مواد نفتی را دلیل تلف شدن ماهی ها اعلام کردند ولی پس از بررسی کارشناسان و ازمایش روی ماهی ها مشخص شد که  علت مرگ آلودگی نفتی و شیمیایی نبوده است و با توجه به اینکه تنها لاشه دو گونه  تن ماهی به نام زرده و هور در ساحل دیده شده است احتمال داده شد علت این حادثه  بیماری خاص در این نوع ماهی بوده و از طرفی بنا به گفته مردم ساکن در منطقه  بعلت فروش نرفتن این ماهی در بازار و ارزش ریالی کمی که دارند در دریا رها شده و به ساحل امده باشند.این مساله و حوادث مشابهی که طی سالیان اخیر در خلیج فارس اتفاق افتاد دلیلی شد تا در این مقاله بطور مختصر محیط زیست خلیج فارس،الودگی های نفتی و راههای مقابله با آن بررسی شود.
نخستين كميته فنى مركز منطقه اى بازل برگزار شد
پرنده‌نگری؛ ظرفیت سربه مهر بوشهر
 • 1399/12/20 چهارشنبه پرنده‌نگری؛ ظرفیت سربه مهر بوشهر
  بوشهر-ایرنا- تنها ردپایی از گردشگران پرنده‌نگر در طبیعت به جای می‌ماند اما اگر بگوییم رونق این شاخه گردشگری برای استانی چون بوشهر توسعه اقتصاد خرد و روستایی ماندگار به بارمی‌آورد، سخن به اغراق نگفته‌ایم، اما اکنون این ظرفیت به عنوان پرطرفدارترین شاخه اکو توریسم، همچون رازی سر به مهر مانده‌‎است.
درخت نماد آبادانی، شاخص سرسبزی و پاكی طبیعت است
سناریوی تلخ مرگ ماهی‌ها در خلیج‌فارس
 • 1399/12/11 دوشنبه سناریوی تلخ مرگ ماهی‌ها در خلیج‌فارس
  ایسنا/بوشهر هفته پیش خبری مبنی بر مرگ مشکوک هزاران ماهی‌ در سواحل عسلویه همراه با تصاویر و فیلم‌هایی از این اتفاق تلخ فضای مجازی را پر کرد که واکنش های متفاوتی در پی داشت.
داستان ماهی‌های تلف شده در ساحل عسلویه چه بود؟
انواع تالاب های دنیا در ایران / وزارت نیرو مکلف به تامین حقابه است
 • 1399/11/15 چهارشنبه انواع تالاب های دنیا در ایران / وزارت نیرو مکلف به تامین حقابه است
  معاون محیط زیست دریایی و تالاب ها سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه کنوانسیون رامسر اولین معاهده بین المللی و حقوقی محیط زیست در دنیا است، خبر داد: از 42 نوع تالاب موجود در دنیا، ایران41 نوع را داراست؛ تا کنون 25 تالاب به مساحت یک میلیون و 400 هزار هکتار در کنوانسیون رامسر ثبت شده است.
پتروشیمی نوری با مشعل خداحافظی می کند.
 • 1399/11/14 سه‌شنبه پتروشیمی نوری با مشعل خداحافظی می کند.
  آغاز عملیات نصب و ساختمان پروژه بازیابی گازهای مشعل/ مدیرکل محیط زیست بوشهر: این پروژه، نوری را به الگویی برای سایر شرکت‌های پارس جنوبی تبدیل می‌کند/ صانعی: مصرف گاز نوری با اجرای این پروژه کمتر می‌شود.
محیط‌ زیست تالابی کشور در گذرگاه تاریخی قانون‌گذاری
 • 1399/11/13 دوشنبه محیط‌ زیست تالابی کشور در گذرگاه تاریخی قانون‌گذاری
  امروزه به واسطه گسترش ارتباطات و نشر عمومی دغدغه‌های زیست‌محیطی در لایه‌های مختلف اجتماعی، خدمات زیست‌بومی تالاب‌ها و کارکردهای آن‌ها که طیفی وسیع، از حمایت از تنوّع زیستی گرفته تا تعدیل اقلیم و استفاده‌های تفریحی را شامل می‌شوند، بر کم‌تر کسی پوشیده است. مسعود تجریشی، مدیر دفتر برنامه‌ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه در روزنامه پیام ما، در یادداشتی نوشت:
افزایش جمعیت آهوان جزایر خارک و کیش بیش از ظرفیت بُرد زیستگاه
1 2 3 4 5
سال 1400:  تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها