مقاله و گزارش

طرح مقابله با کوخه نشینی در استان بوشهر آغاز شد بوشهر- ایرنا- همزمان با آغاز مهاجرت پرندگان شکاری به استان بوشهر طرح مقابله با کوخه نشینی با همکاری گشت‌ مشترک یگان‌های حفاظت محیط زیست و مشارکت جوامع محلی در این استان آغاز شد.
طرح مقابله با کوخه نشینی در استان بوشهر آغاز شد

بوشهر- ایرنا- همزمان با آغاز مهاجرت پرندگان شکاری به استان بوشهر طرح مقابله با کوخه نشینی با همکاری گشت‌ مشترک یگان‌های حفاظت محیط زیست و مشارکت جوامع محلی در این استان آغاز شد.

فرمانده یگان حفاظت محیط زیست استان بوشهر روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: این طرح که از اوایل شهریورماه آغاز شده تا اولین باران پاییزی در حوالی آذرماه ادامه می‌‏یابد.

سید احسان موسوی افزود: اولویت اجرای طرح در مناطق تحت حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست است ولی در سایر مناطق این استان نیز پایش آنها انجام خواهد شد.

وی یادآور شد: شاهین، بحری و بالابان عمده گونه‎های هدف کوخه‎‏نشینان استان بوشهر است که در این ارتباط از هم استانی‎ها درخواست می‏‌شود در صورت مشاهده موارد کوخه نشینی موضوع را از طریق سامانه تلفنی ۱۵۴۰ و یا ادارات و پاسگاه‎های محیط بانی محیط زیست اطلاع رسانی کنند تا با متخلفان برخورد قانونی صورت گیرد.

فرهاد قلی ادامه داد: همه ساله در این فصل، با برنامه ریزی مدون و دقیق برای مقابله با کوخه نشینی در استان بوشهر، محیط بانان به صورت شبانه روزی به حفاظت از تنوع زیستی این استان می پردازند، و همه تلاش این یگان و ادارات محیط زیست و پاسگاه‌های محیط بانی در طول این دوره از سال به مقابله با کوخه نشینان متمرکز  است. 

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: در این فصل به دلیل فعالیت گسترده و وسیعی که باید در مناطق حفاظت شده استان بوشهر توسط محیط‌بانان صورت پذیرد با توجه به کمبود نیرو، بی شک باید همه محیط‌بانان سختکوش و فعال استان در این مدت حضور قاطع داشته باشند.

فرهاد قلی نژاد افزود: در این زمینه اقدام‌‎های گسترده در سطح استان برای هماهنگی با دیگر ارگان‌های مرتبط انجام شده تا در راه مقابله با کوخه نشینی از همه ظرفیت‌های نظامی، انتظامی و امنیتی استان بهره‌برداری شود.

وی گفت: همچنین با حمایت استاندار تلاش شده تا مساله مقابله با کوخه نشینی در ستاد هماهنگی و نظارت بر قاچاق کالا و ارز نیز مطرح و به عنوان موضوعی مهم به آن توجه شود.

قلی نژاد عنوان کرد: باید مسیرها و معابر خروجی استان بوشهر نیز در این مدت برای مقابله با کوخه نشینی به دقت رصد شود. 

قلی نژاد اظهار داشت: از همه شهروندان دوستدار محیط زیست استان بوشهر درخواست می‎شود تا برای حفاظت شایسته از تنوع زیستی کشور با محیط بانان همکاری و مشارکت لازم را داشته باشند.

زنده ‌گیری پرندگان شکاری به طور عمده با هدف قاچاق به کشورهای خلیج فارس صورت می‌گیرد که با اقدام‎های حفاظتی صورت گرفته این مهم در چند سال گذشته به حداقل رسیده‌است.

کوخه نشینی نوعی روش برای صید پرندگان شکاری است.
کوخه که در اصطلاح محلی در بوشهر به آن ˈکوختˈ گفته می شود، گودالی است به عمق بیش از یک متر که در زمین حفر و سقف آن به صورت قوسی شکل با سوراخ هایی برای دیدن جلو و اطراف پوشانده می شود.
درجلوی کوخه سه رشته تورپهن می شود و شخص کوخه نشین با قرار گرفتن دراین گودال و طعمه قراردادن پرندگانی نظیر کبوتر و قمری اقدام به جلب پرندگان شکاری نظیر بالابان و بحری کرده و پرنده گرفتار در تور را صید می کنند.

بيشتر
سال 1399  سال جهش توليد