مقاله و گزارش

20 آذر (11 دسامبر)؛ روز جهانی کوهستان گرامی باد 20 آذر (11 دسامبر)؛ روز جهانی کوهستان امسال، با موضوع «گردشگری پایدار کوهستان » نامگذاری شد. سرچشمۀ همۀ رودهای بزرگ، و منشا نیمی از آب های شیرین جهان، کوهستان است. کوه ها، زیستگاه گونه های بی شمار گیاهی و جانوری، خاستگاه بخش مهمی از تنوع زیستی و پناهگاه بسیاری از گونه هایی هستند که در دشت ها نابود شده اند. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست؛به دنبال بزرگداشت سال بین المللی کوهها در سال (2002) مجمع عمومی سازمان ملل متحد در پنجاه و هفتمین جلسه خود در ژانویه 2003 روز 11 دسامبر (20 آذر) را بعنوان روز جهانی کوهستان تعیین و از سازمان خوارو بار و کشاورزی ملل متحد (فائو) دعوت کرد تا مسئولیت هماهنگی این روز در سطح جهان را بر عهده بگیرد. فائو هر سال با تعیین یک موضوع، از کشورهای کوهستانی و اعضای مشارکت برای کوهها دعوت می نماید تا با اجرای آیین های ویژه نظیر گرد همایی و اجرای برنامه های کوهنوردی در بزرگداشت این روز و تاکید هر چه بیشتر بر اهمیت و نقش کوهستان بکوشند و برنامه های سالانه خود را همگام با آن موضوع پیش ببرند.
 
در طی دهه های اخیر صنعت گردشگری و به ویژه شاخه روستایی و گردشگری کوهستان، جایگاه خاصی را در اقتصاد کشورها بدست آورده و نقش فعال و مؤثری را در ارتقاء ساختار اقتصادی ـ اجتماعی و فرهنگی کشورها به خصوص در کشورهای رو به توسعه ایفا کرده است .

وقتی به مقوله گردشگری کوهستان از بعد اقتصادی  نگاه می کنیم می بینیم که به ایجاد طیف گسترده ای از مشاغل برای نیروی کار ماهر و نیمه ماهر، به ویژه زنان مناطق کوهستانی کمک کرده است . 

اما شیوع بیماری COVID-19 در سراسر جهان وهمه‌گیری آن در سراسر جهان اقتصاد کوهستان تا حد زیادی متاثر ساخت.  قرنطینه ها و محدودیت های سفر در سراسر جهان منجر به کاهش شدید تعداد گردشگران و اختلال در زنجیره اقتصاد و کسب و کار، به ویژه در مناطق کوهستانی جهان شد. 

گردشگری کوهستان در برابر شوک‌های خارجی، به‌ویژه شوک‌های ناشی از بحران آب‌وهوایی و همانطور که اخیراً تجربه کردیم همه‌گیری  COVID-19، بسیار آسیب پذیر است. جهان شاهد یک رژیم آب و هوایی جدید است که در آن سیل‌های ناگهانی مرگبار، بارندگی های شدید، ذوب شدن یخچال ها و در نهایت کاهش منابع آب شرین در حال رخ دادن است.

بنابراین نیازمند بازیابی گردشگری پایدار کوهستان به شکلی مقاوم در برابر تغییرات آب و هوا هستیم که برای دستیابی به این مهم باید بر سه حوزه مهم: نوآوری، کارآفرینی و سرمایه‌گذاری تمرکز شود تا گردشگری سبز و انعطاف‌پذیر را ترویج نماید.

رویکردهای نوآورانه و دگرگون‌کننده گردشگری کوهستان به پایداری اقتصادی، اجتماعی و زیست‌محیطی کمک می‌کند. باید گفت کلید آینده پایدار گردشگری کوهستان در سرمایه گذاری برای گردشگری کم کربن نهفته است. 

شیده عطری 
کارشناس اکولوژی مناطق کوهستانی
بيشتر
سال 1400:  تولید؛ پشتیبانی‌ها، مانع زدایی‌ها