مقاله و گزارش

ریزگردها یکی از 11 مخاطره اصلی کشور است رییس سازمان حفاظت محیط زیست ریزگردها را یکی از 11 مخاطره اصلی کشور عنوان کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی سلاجقه در دومین جلسه ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی مدیریت پدیده گرد و غبار که پیش از ظهر امروز (28 فروردین) در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، بحث ریزگردها را یکی از 11 مخاطره اصلی کشور عنوان و اظهار کرد: همه شاخص ها حکایت از آن دارد که پدیده تغییر اقلیم در کشور ما اتفاق افتاده است. بنابراین ضرورت دارد که کشور با در نظر گرفتن شرایط جدید اداره شود.
وی با بیان اینکه ما در نامه ای به رییس جمهور پیشنهاد کردیم که شورای عالی محیط زیست به شورای عالی محیط زیست و تغییر اقلیم تغییر نام یابد، افزود: فرهنگ ما وابسته به طبیعت است و در اثر تغییر طبیعت، فرهنگ هم دچار دگردیسی می شود.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست، پناهندگی محیط زیستی را یکی از پیامدهای تغییرات اقلیمی برشمرد و گفت: متاسفانه مردم در برخی از مناطق کشور به آستانده ها رسیده اند و مجبورند برای حفظ حیات خود جا به جا شوند.
سلاجقه با تاکید بر ضرورت حل مسایل زیست محیطی از جمله موضوعات حقابه ها و ریزگردها با کشورهای همسایه، تصریح کرد: انتظار مردم از ستاد ملی سیاست گذاری و هماهنگی مدیریت گرد و غبار بسیار بالاست. بنابراین باید وظایف دستگاه های مختلف عضو این ستاد دقیقا مشخص و عملکرد آنها راستی آزمایی شود.

وزارت نیرو موظف به تامین حق آبه تالاب ها است

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر لزوم تامین حقابه تالاب ها و رودخانه های کشور، گفت: ما تامین حقابه تالاب ها و رودخانه ها را در 3 سناریوی کم آبی، میان آبی و پرآبی به وزارت نیرو ارایه کردیم و آنها موظفند برای تامین این حقابه تلاش کنند. 
وی با اشاره به توانمندی علمی و اطلاعاتی متخصصان ایرانی در بحث ریزگردها، بر آموزش نیروهای کشورهای همسایه برای مدیریت کانون های گرد و غبار در این کشورها تاکید کرد.
سلاجقه با اشاره به تاثیر نامطلوب ریزگردها بر سلامت جامعه، گفت: خسارت های ناشی از پدیده گرد و غبار 20 فروردین از نظر بهداشتی بسیار عجیب بود.
وی، ارزیابی عملیات دستگاه های مختلف در بحث مدیریت ریزگردها را برای پای کار آوردن آنها ضروری دانست و خاطرنشان کرد: متاسفانه جلسه ستاد خیلی دیر تشکیل شده است و می بایست علاج واقعه را قبل از وقوع کرد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در پایان گفت: جلسات ستاد می بایست از این بعد به صورت مستمر و هفتگی برگزار شود.
بيشتر
سال 1401:  تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین